Request an Event to be Added to the CalendarPDF of 2015 Nursery Schedule

SunMonTueWedThuFriSat
1
Worship 8:45 am
Worship
Oct 1 @ 8:45 am – 9:45 am
 
Sunday School 9:45 am
Sunday School
Oct 1 @ 9:45 am – 10:45 am
We have a variety of Sunday School classes for all ages and interests. Click here to learn more- www.ramseymemorial.org/education.htm
Escuela Dominical 11:00 am
Escuela Dominical
Oct 1 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios 11:00 am
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios
Oct 1 @ 11:00 am – 12:00 pm
We celebrate the life and ministry of our children, The Heirs of God’s Kigdom
Worship 11:00 am
Worship
Oct 1 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Servicio de Alabanza y Adoración 12:30 pm
Servicio de Alabanza y Adoración
Oct 1 @ 12:30 pm – 2:30 pm
 
DreamChasers 3:00 pm
DreamChasers
Oct 1 @ 3:00 pm – 6:00 pm
Dante
Youth Group 6:30 pm
Youth Group
Oct 1 @ 6:30 pm – 8:30 pm
 
3
Hull St Meeting
Hull St Meeting
Oct 3 all-day
 
McGuire Park Circle 2:00 pm
McGuire Park Circle
Oct 3 @ 2:00 pm – 4:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 3 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 3 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 3 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
4
Pickleball 10:00 am
Pickleball
Oct 4 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 4 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
Administrative Council 7:00 pm
Administrative Council
Oct 4 @ 7:00 pm – 8:30 pm
 
5
Care-A-Van 8:00 am
Care-A-Van
Oct 5 @ 8:00 am – 5:00 pm
 
Prayer Shawl Knitting 9:30 am
Prayer Shawl Knitting
Oct 5 @ 9:30 am – 11:00 am
 
James River Homeschool Group 6:00 pm
James River Homeschool Group
Oct 5 @ 6:00 pm – 9:00 pm
 
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 5 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 5 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Estudio Bíblico 7:00 pm
Estudio Bíblico
Oct 5 @ 7:00 pm – 8:15 pm
 
7
Crossover Ministry 8:00 am
Crossover Ministry
Oct 7 @ 8:00 am – 5:30 pm
Training Event
BUCS 8:30 am
BUCS
Oct 7 @ 8:30 am – 10:30 am
 
Come and See 10:30 am
Come and See
Oct 7 @ 10:30 am – 1:00 pm
 
BWSL Dream Chasers 12:00 pm
BWSL Dream Chasers
Oct 7 @ 12:00 pm – 5:00 pm
 
Private Event 1:00 pm
Private Event
Oct 7 @ 1:00 pm – 5:00 pm
Leroy Harris 90th birthday
8
Worship 8:45 am
Worship
Oct 8 @ 8:45 am – 9:45 am
 
Sunday School 9:45 am
Sunday School
Oct 8 @ 9:45 am – 10:45 am
We have a variety of Sunday School classes for all ages and interests. Click here to learn more- www.ramseymemorial.org/education.htm
Escuela Dominical 11:00 am
Escuela Dominical
Oct 8 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios 11:00 am
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios
Oct 8 @ 11:00 am – 12:00 pm
We celebrate the life and ministry of our children, The Heirs of God’s Kigdom
Worship 11:00 am
Worship
Oct 8 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Servicio de Alabanza y Adoración 12:30 pm
Servicio de Alabanza y Adoración
Oct 8 @ 12:30 pm – 2:30 pm
 
Charge Conference 2:30 pm
Charge Conference
Oct 8 @ 2:30 pm – 6:00 pm
Cluster Charge Conference
Charge Conference 2:30 pm
Charge Conference
Oct 8 @ 2:30 pm – 3:30 pm
Ramsey Memorial is hosting a “cluster” Charge Conference for the Richmond District on October 8, 2017.
DreamChasers 3:00 pm
DreamChasers
Oct 8 @ 3:00 pm – 6:00 pm
Dante
9
Care A Van 8:30 am
Care A Van
Oct 9 @ 8:30 am – 5:00 pm
Temporarily meeting on 2nd Mondays
James River Homeschool Group 6:00 pm
James River Homeschool Group
Oct 9 @ 6:00 pm – 9:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 10 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 10 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 10 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Hazel Gibbs 10:00 am
Hazel Gibbs
Oct 11 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
Pickleball 10:00 am
Pickleball
Oct 11 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
Nina Woodfin Circle 2:00 pm
Nina Woodfin Circle
Oct 11 @ 2:00 pm – 4:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 11 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
Trustees 7:00 pm
Trustees
Oct 11 @ 7:00 pm – 9:00 pm
 
Care-A-Van 8:00 am
Care-A-Van
Oct 12 @ 8:00 am – 5:00 pm
 
Prayer Shawl Knitting 9:30 am
Prayer Shawl Knitting
Oct 12 @ 9:30 am – 11:00 am
 
James River Homeschool Group 6:00 pm
James River Homeschool Group
Oct 12 @ 6:00 pm – 9:00 pm
 
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 12 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 12 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Estudio Bíblico 7:00 pm
Estudio Bíblico
Oct 12 @ 7:00 pm – 8:15 pm
 
Worship 8:45 am
Worship
Oct 15 @ 8:45 am – 9:45 am
 
Sunday School 9:45 am
Sunday School
Oct 15 @ 9:45 am – 10:45 am
We have a variety of Sunday School classes for all ages and interests. Click here to learn more- www.ramseymemorial.org/education.htm
Escuela Dominical 11:00 am
Escuela Dominical
Oct 15 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios 11:00 am
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios
Oct 15 @ 11:00 am – 12:00 pm
We celebrate the life and ministry of our children, The Heirs of God’s Kigdom
Worship 11:00 am
Worship
Oct 15 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Servicio de Alabanza y Adoración 12:30 pm
Servicio de Alabanza y Adoración
Oct 15 @ 12:30 pm – 2:30 pm
 
DreamChasers 3:00 pm
DreamChasers
Oct 15 @ 3:00 pm – 6:00 pm
Dante
Youth Group 6:30 pm
Youth Group
Oct 15 @ 6:30 pm – 8:30 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 17 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 17 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 17 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Pickleball 10:00 am
Pickleball
Oct 18 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 18 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
Finance 7:00 pm
Finance
Oct 18 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
Care-A-Van 8:00 am
Care-A-Van
Oct 19 @ 8:00 am – 5:00 pm
 
James River Homeschool Group 6:00 pm
James River Homeschool Group
Oct 19 @ 6:00 pm – 9:00 pm
 
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 19 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 19 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Estudio Bíblico 7:00 pm
Estudio Bíblico
Oct 19 @ 7:00 pm – 8:15 pm
 
Security Team 7:00 pm
Security Team
Oct 19 @ 7:00 pm – 8:00 pm
 
Come and See 10:30 am
Come and See
Oct 21 @ 10:30 am – 1:00 pm
 
BWSL Dream Chasers 12:00 pm
BWSL Dream Chasers
Oct 21 @ 12:00 pm – 5:00 pm
 
Worship 8:45 am
Worship
Oct 22 @ 8:45 am – 9:45 am
 
Sunday School 9:45 am
Sunday School
Oct 22 @ 9:45 am – 10:45 am
We have a variety of Sunday School classes for all ages and interests. Click here to learn more- www.ramseymemorial.org/education.htm
Escuela Dominical 11:00 am
Escuela Dominical
Oct 22 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios 11:00 am
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios
Oct 22 @ 11:00 am – 12:00 pm
We celebrate the life and ministry of our children, The Heirs of God’s Kigdom
Worship 11:00 am
Worship
Oct 22 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Servicio de Alabanza y Adoración 12:30 pm
Servicio de Alabanza y Adoración
Oct 22 @ 12:30 pm – 2:30 pm
 
DreamChasers 3:00 pm
DreamChasers
Oct 22 @ 3:00 pm – 6:00 pm
Dante
Youth Group 6:30 pm
Youth Group
Oct 22 @ 6:30 pm – 8:30 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 24 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 24 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 24 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Pickleball 10:00 am
Pickleball
Oct 25 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 25 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
Care-A-Van 8:00 am
Care-A-Van
Oct 26 @ 8:00 am – 5:00 pm
 
Prayer Shawl Knitting 9:30 am
Prayer Shawl Knitting
Oct 26 @ 9:30 am – 11:00 am
 
James River Homeschool Group 6:00 pm
James River Homeschool Group
Oct 26 @ 6:00 pm – 9:00 pm
 
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 26 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 26 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda
Estudio Bíblico 7:00 pm
Estudio Bíblico
Oct 26 @ 7:00 pm – 8:15 pm
 
BWSL Dream Chasers 12:00 pm
BWSL Dream Chasers
Oct 28 @ 12:00 pm – 5:00 pm
 
Private Event 1:00 pm
Private Event
Oct 28 @ 1:00 pm – 5:00 pm
Aguilar Wedding
The Neighborhood Supper 5:00 pm
The Neighborhood Supper
Oct 28 @ 5:00 pm – 6:30 pm
 
Worship 8:45 am
Worship
Oct 29 @ 8:45 am – 9:45 am
 
Sunday School 9:45 am
Sunday School
Oct 29 @ 9:45 am – 10:45 am
We have a variety of Sunday School classes for all ages and interests. Click here to learn more- www.ramseymemorial.org/education.htm
Escuela Dominical 11:00 am
Escuela Dominical
Oct 29 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios 11:00 am
Ministerio de niños Herederos del Reino de Dios
Oct 29 @ 11:00 am – 12:00 pm
We celebrate the life and ministry of our children, The Heirs of God’s Kigdom
Worship 11:00 am
Worship
Oct 29 @ 11:00 am – 12:00 pm
 
Servicio de Alabanza y Adoración 12:30 pm
Servicio de Alabanza y Adoración
Oct 29 @ 12:30 pm – 2:30 pm
 
DreamChasers 3:00 pm
DreamChasers
Oct 29 @ 3:00 pm – 6:00 pm
Dante
Youth Group 6:30 pm
Youth Group
Oct 29 @ 6:30 pm – 8:30 pm
 
BWSL DreamChasers 6:00 pm
BWSL DreamChasers
Oct 31 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Dante’s basketball program.
EL/CIVICS 6:30 pm
EL/CIVICS
Oct 31 @ 6:30 pm – 8:00 pm
 
LAPA 6:30 pm
LAPA
Oct 31 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Officer Juan Tejeda